Dilek Hanif

Yaratıcı, cesur ve vizyoner kişiliği ile Anadolu kültürünü dünya modasına taşımayı başarmış olan Dilek Hanif, Türk moda tarihinin öncülerindendir.

Bir moda tasarımcısı ve girişimci kimliğinin yanısıra bir kültür elçisi ve bir anne olarak Dilek Hanif, her detayda mükemmeliği arayan, değerlerine mutlak önem veren, güçlü duruşu ile saygın bir dünya markası yaratmayı başardı.

Doğası gereği kolay bulduğu yaratıcılığı, çalışkanlığı ile üretime, tutkusuyla da bir dünya markasına dönüştürdü.

Ünlü modacı 1962’de Istanbul’da doğdu. Modaya olan ilgisi daha çocuk yaşta ailesinin tekstil işletmesine yardım ederek başladı. İlk markası Dilek Hanif Line’ı 1990 yılında kurdu. Tarihi Aya İrini Kilisesi’nde 2002 yılında gerçekleştirdiği ilk Haute Couture defilesi ile dünya modasına adımını attı. 2003 İlkbahar-Yaz koleksiyonunda yer verdiği geleneksel iğne oyası figürleri ona yılın en Başarılı Kadın Moda Tasarımcısı Ödülü’nü getirdi. 2004 İlkbahar-Yaz koleksiyonunu Paris Haute Couture Moda Haftası’nda sunarak da bu platformda koleksiyon gösteren ilk Türk moda tasarımcısı olarak bir ilke imza attı. Bu başarıları takip eden her yıl Paris Haute Couture Haftası’nda dünya modasında ses getiren seçkin koleksiyonlarını sunmaya devam etti. 2011 yılında tasarımcı, Couture’deki yeteneğini girişimcilik ruhuyla birleştirerek hazır giyim markası “Dilek Hanif”e hayat verdi. Dünyaya açılan bir Türk markası olmanın yanısıra uluslararası pazarda ulaştığı satış noktaları ve üretim gücüyle global bir marka olmayı başardı.

Osmanlı’yı hayatının özünde gören Dilek Hanif, bu zengin kültüre bağlı kalarak geçmişle geleceği kendine özgü stili ile sentezleyerek çağdaş ve feminen bir çizgi yarattı. Geleneksel yaklaşımını Haute Couture tasarımlarla başarılı bir şekilde birleştiren Hanif, kadın giyimini şık bir zerafetle sunduğu koleksiyonlarıyla Türk modasına ve kadın stiline yepyeni bir boyut kattı. Kadınsı detayları yücelten ama yalın çizgisini koruyan, zarif, elegan ve romantik ruh halini destekleyen tasarımları, koleksiyonlarında kullandığı yüksek kalite kumaşlar ve el işlemelerinde mükemmelliği yakalayışı moda dünyasında birer sanat eseri olarak değer gördü.

En başta güçlü ve bağımsız bir kadın olmayı önemseyen, disipline ve şeffaflığa derinden inanan, hiç yapılmamışı denemeyi ilham verici bulan Dilek Hanif, zamansız tasarımlarıyla moda dünyasında sınırları zorlarken eskiyle yeniyi de büyük bir uyum içinde birleştirdi.

Kadına, çocuğa ve yaşadığı toprakların kültür değerlerine duyduğu güçlü duyguları sevgiyle kucaklayan Dilek Hanif, toplumsal duyarlılık projelerini her fırsatta destekleyerek yaşamda fark yaratılmasını ve tarihin korunmasını kuvvetle önemsemektedir.

Bugün Haute Couture tasarımları ve Couture kültürünün kendine has kodlarını taşıyan hazır giyim koleksiyonlarına ait parçaları, dünyaca ünlü isimler ve stil ikonları tarafından tercih edilen Dilek Hanif markası, tüm dünyaya yayılma ve moda devleri arasında yer alma başarısı ile Türkiye adını uluslararası arenada gururla temsil etmektedir.

X

Onlıne mağazamızı

yeniliyoruz!